[Rozhovor] Dana-Sofie Šlancarová: Žena, která vydává knihy a boří tabu

K mikrofonu jsem si dnes pozval klientku, která začala používat FAPI už před více než 2 lety a která šíří osvětu v oblasti, která je ještě u mnoha lidí a v mnoha rodinách tabu. Jaké tabu? Nechám to na ní, ať jej uvede. Umí to moc hezky :).

Sofi, jaké je vlastně téma tvého podnikání?

dana_mmTéma mého podnikání je pro naprostou většinu běžných lidí tabu. Já totiž učím lidi o menstruaci. I když tomu raději říkám cykličnost, protože to je přesnější název. Menstruace je jen jednou částí mého tématu. Cykličnost je o tom, že my ženy se v rámci měsíce, v rámci našeho menstruačního cyklu, pravidelně proměňujeme. Tyto proměny mají svá určitá pravidla a je možné je poznat a začít je využívat k tomu, abychom se lépe cítily ve svém těle, byly jsme kreativnější a efektivnější – nebo taky pohodovější a příjemnější na své okolí. 🙂

Všechno to začalo překladem knihy Cyklická žena od Mirandy Gray, kterou jsem vydala v roce 2013 ve svém nakladatelství OSULE. Tahle kniha uvedla v život celý stejnojmenný projekt, který neustále dále roste. Dnes máme mnoho dalších cyklických produktů, rozrůstající se e-shop, poradnu pro ženy i pro muže, velmi rozsáhlý blog – a od dubna 2015 také knihu o cykličnosti pro muže, kterou jsem napsala se svým mužem Erikem Hutterem a která se jmenuje příznačně Návod na ženy.

A celé toto naše podnikání funguje hodně na principech infopodnikání.

cyklicka-zena-3d-smaller

Zůstaňme ještě chvíli u menstruace. Jak na toto kontroverzní téma reaguje okolí?

Tohle téma je kontroverzní jen ve chvíli, kdy s ním nejsem ztotožněna já sama.

Proč se asi děti naučí tak rychle sprostá slova? Protože je dospělí často vyslovují s velmi silným emočním nábojem, který děti zaujme. Nejde o to slovo samotné, ale právě o tu emoci a energii, která je s ním spojena. A totéž platí pro slovo „menstruace“. Ve chvíli, kdy je pro mě slovo „menstruace“ stejně běžné slovo jako „chleba“, pak jsem o něm schopna mluvit kdykoli a kdekoli. A díky tomu, že se tímto tématem zabývám už pěknou řádku let, tak je to opravdu pro mne něco tak běžného, že už vůbec nevnímám, že je to pro ostatní tabu. Vidím to až na přednáškách… Pokaždé, když toto slovo poprvé vyslovím, tak se lidé začnou ošívat, protože ho možná slyšeli naposledy v sedmé třídě v biologii.

Já ho ale často vyslovuju schválně, protože menstruační cyklus je nedílnou součástí našich životů, ovlivňuje nás každý den, každou hodinu, každou minutu. Hladiny našich hormonů se totiž neustále proměňují a nelze se tomu nijak vyhnout (dokonce ani hormonální antikoncepce to nevyřeší). A tyhle proměny samozřejmě výrazně ovlivňují i životy mužů kolem nás.

Já tedy vždycky vyslovím ono kontroverzní slovo „menstruace“, ale hned pak navážu vysvětlením principu ženských proměn, a na to většina lidí už reaguje velmi pozitivně, protože se to týká opravdu každého. I když jste muži a cyklus nemáte, pořád jsou kolem vás ženy, které ho mají. A jak jejich cyklus ovlivňuje jejich život, ovlivňuje i vás, pokud jste s nimi v kontaktu. A pro muže je nakonec toto téma dost možná ještě zajímavější než pro ženy, protože muži ve skutečnosti touží poznat pravidla ženských proměn a porozumět jim. Rozklíčovat je. A já jim skutečně nabízím jasný návod, jak mohou ženám lépe porozumět a díky tomu výrazně zlepšit své vztahy s nimi, ať už jsou to vztahy partnerské, nebo třeba v zaměstnání.

O tom, jak může poznání cykličnosti pomoci mužům a ženám v jejich vzájemných vztazích, jste napsali s tvým mužem Erikem knížku, už zmiňovaný Návod na ženy.

Ano. Ta kniha vznikla tak, že jsem dělala kurzy pro ženy, na které přicházeli i jejich muži, protože je zajímalo, jak to ty jejich ženy vlastně mají. A ti muži se ptali, kde si o tom můžou něco přečíst. Kde to dostanou nějak strukturovaně, stručně popsáno tak, aby tomu porozuměli. Já jsem tento impuls nosila nějakou dobu v hlavě a už jsme měla i něco rozepsáno, ale teprve až když přišel do mého života Erik, se mohla tahle kniha opravdu narodit. Já jsem jí dala své ženské cyklické know-how a ženskou příběhovost a Erik přidal své mužské cyklické know-how a mužskou strukturu, jednoduchost a srozumitelnost.

Nicméně tato kniha není jenom pro muže, i ženy v ní najdou spoustu podnětných informací. Popisujeme v ní nejprve detailně čtyři fáze ženského menstruačního cyklu, jak ženy během nich fungují a co je pro tyto fáze typické jak v osobním životě ženy, tak v partnerství a v zaměstnání. Jednotlivé nejběžnější projevy jsou pak přehledně shrnuty do závěrečných odrážkových přehledů, aby muži jasně poznali, kdy je žena právě v této fázi. A v úplném závěru každé kapitoly najdou informace, co mají v které fázi dělat a co rozhodně nedělat. 🙂

Máme tam také kapitolu o tom, jak je možné se ženou v každé fázi komunikovat, protože i to se mění, a jak ji naladit na sex každý den v měsíci. A pak jsme ještě doplnili jednu veledůležitou kapitolu o antikoncepci a kapitolku rozhovorů s „cyklickými muži“, tedy s muži, kteří žijí s cyklickými ženami a aplikují cyklické znalosti jak ve svém osobním životě, tak v podnikání. A poslední kapitola je takovým shrnutím jednotlivých fází právě pro ženy, které třeba nečetly Cyklickou ženu a se svou měsíční proměnlivostí se teprve seznamují.

obalka_bez_pozadi

Jak dlouho už podnikáš?

Firmu jsem založila v roce 2010 a vznikla primárně jako nakladatelství, ale podnikáním bych to v té době ještě nenazývala. To byly opravdu jen začátky podnikání. Mému synovi bylo v té době 5, byla jsem s ním sama, takže tyhle začátky byly velmi pomalé. Změna k „opravdovému“ podnikání přišla až někdy na konci roku 2012, kdy jsme vydali třetí knížku, kterou byla právě Cyklická žena.

Cyklickou ženou začala chodit i spousta objednávek, a tak přišel čas některé věci automatizovat. Vystavovat ručně takové množství faktur už nebylo možné. Takže jsme hledali něco, co by nám s tím pomohlo, a objevili jsme FAPI. No a když jsme navíc zjistili, že FAPI není jen fakturační systém, ale zároveň objednávkový, hned jsme po něm skočili a používáme ho dodnes. Nejprve jsme měli jen jednotlivé formuláře na stránkách s produkty, dnes se k tomu přidalo propojení s kompletním e-shopem.

Jaké největší překážky tě čekaly při vstupu do online byznysu?

Já si myslím, že při vstupu do jakéhokoli byznysu, ať je online, nebo offline, jsou největší překážky vždycky v naší hlavě a v tom, že si myslíme, že nějaká oblast není pro nás, anebo že se to nemůžeme naučit, anebo že to je příliš divné nebo příliš složité.

Což můžu ilustrovat i na svém příkladu: V určitou chvíli jsem už měla spoustu znalostí z online podnikání, už jsem používala třeba FAPI jako fakturační a objednávkový systém a SmartEmailing na rozesílání e-mailů do pomalu rostoucí databáze, ale ještě pořád to nebylo tak, že bych to dokázala využívat nějak skutečně efektivně. V létě roku 2013 jsem odjela na Bali na infopodnikatelský kurz k Rogeru Hamiltonovi, autoru Dynamiky bohatství, který mě tam učil vlastně v podstatě tytéž věci, co jsem znala už z Čech, například od Davida Kirše a podobně.

Ale přestože jsem to teoreticky znala, když nás tam učili, jak dělat webinář, tak jsem si vůbec neuměla představit, že bych si tu techniku dokázala doopravdy osedlat tak, že bych webináře mohla dělat nějak pravidelněji. Ale po návratu jsem se hecla a udělala první webinář.

Byl tehdy s Bohdanou Kabátovou (na téma cykličnosti, jak jinak) a naštěstí jsme měly super technickou podporu v podobě tebe, Kamile, takže jsme to daly všechno dohromady, webinář se vyvedl a já jsem najednou zjistila, že ty webináře jsou vlastně strašně jednoduché a že není třeba se ničeho bát a že to zvládne prostě i holka, která má úplně normální IT vzdělání. Když umím používat Facebook nebo e-mail, zvládnu i Google Hangout a jiné aplikace.

IMG_3667_mm

Od té doby jsem natočila těch webinářů už pěknou řádku a přijde mi to naprosto běžné – a trochu se směju té holce, co seděla na Bali v přednáškové místnosti a měla pocit, že se spíš zboří svět, než ona udělá první webinář. A tohle mě pak povzbudilo k dalšímu využívání prvků online podnikání. Začala jsem psát víc blogových článků a pravidelně je pomocí SmartEmailingu posílat své databázi, která tak díky hodnotnému obsahu dál rostla – už o dost rychleji.

Nejhorší byl tedy ten první krok, kdy jsem se musela přesvědčit, že to dám, že to zvládnu. Protože hned vzápětí jsem zjistila, že je to všechno vlastně velmi triviální. A pak následovaly kroky další. Ale není třeba hned mít velkou databázi nebo dokonalé produkty nebo dokonalé weby. Každý nějak začíná a věci pak vylepšuje postupně. I já jsem psala blogové články nejdřív nepravidelně, teď téměř každý týden (a mailingy jdou pravidelně každý týden v neděli a ještě někdy v týdnu přidávám další). Před rokem bych vůbec netušila, že to zvládnu, dnes je to naprosto a úplně běžné… 😉

A pochopitelně, jak se vyvíjím a vyvíjíme s celým naším podnikáním, tak postupně vylepšujeme i weby, aby byly zajímavější pro čtenáře a zákazníky a lépe odpovídaly principům online podnikání, ale je to také postupný proces – nemáme všechno dokonalé a nikdy ani mít nebudeme, protože svět infopodnikání se bude stále vyvíjet. A to je inspirace i pro ostatní – klidně začít s tím, co už mají, i když je to nedokonalé.

Proč jste si vybrali právě FAPI jako fakturační a objednávkový systém?

Jak už jsem říkala, původně jsme hledali systém, který by nám usnadnil fakturaci, a u FAPI nás nadchlo, že nám navíc dodá i ten pro nás také důležitý prvek objednávkového systému. Bylo to super, že jsme najednou nemuseli řešit kromě fyzického odeslání balíčku vůbec nic ručně. A navíc nám FAPI umožnilo rovnou zasílat naše e-knihy, a to zcela bez doteku lidské ruky. To bylo fakt úžasné.

FAPI v té době vybrala moje kolegyně Katka, a když mi ho představila, moje intuice hned řekla, že je to ono a že to bereme. Nejsem si jistá, jestli v té době existovalo něco jiného, co by bylo na stejné úrovni finanční dostupnosti a zároveň nabízelo to, co chceme. Možná to byla jen šťastná náhoda, která nás k FAPI přivedla, ale rozhodně můžu říct, že od té doby jsme velmi spokojení a i do našeho komplet nového e-shopu, který jsme nazvali Pro vědomý život.cz, jsme FAPI implementovali.

A kdybys měla FAPI popsat třemi slovy?

:-)) Jasně. Budou to slova: zjednodušení, přehlednost a automatizace!

Dana-Sofie Šlancarová – vystudovala češtinu a angličtinu a dlouho působila na volné noze jako překladatelka, korektorka, fotografka a novinářka. Majitelka nakladatelství OSULE a zakladatelka projektu Cyklická žena®. Spolu se svým mužem Erikem Hutterem založila firmu Vědomý svět, která provozuje e-shop s produkty pro tvůrce svého života: provedomyzivot.cz.

Miluje cykličnost a vědomý život – to znamená, že tak žije a zároveň tyto principy předává dál. Ve firmách učí cyklický time management, koučuje a konzultuje, a také pořádá „menstruační večírky“, což jsou populární večerní workshopy určené pro ženy i muže, které odpovídají na všechny otázky ohledně toho, co „kdy chtěli vědět o menstruaci, ale báli se zeptat“.

Její vášní je psaní a fotografování. Autorka knih Balijský deník Cyklické ženy, 7 návyků efektivní Cyklické ženy a spoluautorka knihy o cykličnosti pro muže nazvané Návod na ženy, kterou napsala spolu se svým mužem Erikem Hutterem. Autorka projektu Cesty vášně.

www.dana-sofie.cz / www.cyklickazena.cz / www.navodnazeny.cz / www.cestyvasne.cz

Ohodnoťte tento post
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů