To, že stát malé a střední podnikatele nešetří, se všeobecně ví. Nejen finančně, ale i povinnostmi, které má každý podnikatel dodržovat, a množstvím znalostí, kterými má vládnout. A začátek roku je vždy doprovázen kvantem novinek a změn, které pak podnikatel musí do svého podnikání zavést. Rok 2015 není žádnou výjimkou.
I letos je jich požehnaně a zákonodárci to tentokrát vylepšili o časovku. Některé změny platné od 1.1.2015 byly schváleny 22.12.2014. Vybrali jsme ty, které se vás, uživatelů FAPI, mohou dotknout, a blíže vás s nimi seznámíme.
Pokud byste přesto chtěli vědět víc, tak kompletní přehled změn – nejen v DPH, ale i ani v dani z příjmu a v daňovém řádu – najdete zde: Změny v daňových zákonech v roce 2015 (zdroj Ministerstvo financí ČR)
Jednou ze zásadnějších novinek pro rok 2015 je změna v pravidlech EU pro stanovení místa plnění u elektronicky poskytovaných služeb, telekomunikačních služeb a služeb rozhlasového a televizního vysílání poskytovaných osobám nepovinným k dani (občanovi). Nově budou tyto služby zdaňovány vždy v místě usazení koncového spotřebitele (kupujícího), tzn. že k produktu musí být přidána sazba DPH platná v daném státě spotřebitele. Aby se podnikatelé nemuseli registrovat k DPH v každém členském státě, kam svoji službu prodají, mohou využít režim jednoho správního místa (tzv. Mini One Stop Shop – MOSS).
Nový režim zdanění se týká elektronicky poskytovaných služeb, telekomunikačních služeb a služeb rozhlasového a televizního vysílání poskytovaných osobám nepovinným k dani. V případě elektronicky poskytovaných služeb jde hlavně o podnikatele, kteří poskytují službu prostřednictvím datové sítě nebo elektronické sítě, především pak jde o:
Více detailů najdete v následujících odkazech:
Výklad nového režimu DPH a MOSS (zdroj: Generální finanční ředitelství),
Manuál pro zvláštní režim jednoho správního místa (zdroj: Generální finanční ředitelství)
Místo plnění se přesouvá k příjemci plnění, ale podnikatelé nemusí danit a registrovat se v každém státě zvlášť. Je zaveden zvláštní režim jednoho správního místa (tzv. Mini One Stop Shop – MOSS).
Finanční správa na svém webu uvádí, že osoba povinná k dani, která tento režim bude využívat, se nebude muset při poskytování těchto služeb registrovat k DPH v každém jednotlivém členském státě, kam byla daná služba poskytnuta, ale své povinnosti k DPH bude plnit prostřednictvím pouze jednoho členského státu. Daňová správa tohoto členského státu pak bude provádět výběr, evidenci a odvod vybrané daně do dotčených členských států.
Režim MOSS spadá v Česku pod Finanční úřad pro Jihomoravský kraj. Komunikace s úřadem přitom probíhá elektronicky a podnikatel nemusí kvůli registraci cestovat na jih Moravy. Výjimku tvoří předávání plných mocí, které lze ale na úřad zaslat v souladu s Daňovým řádem. Registraci mohou podnikatelé uskutečnit na daňovém portálu finanční správy.
Tento režim je dobrovolný. V případě, že se poskytovatel uvedených služeb k používání zvláštního režimu nepřihlásí, bude povinen se registrovat k DPH v každém členském státě, kde bude místo plnění těchto služeb (ve státě spotřeby).
Ve FAPI je nutné pro zachování automatizce sdělit, který produkt podléhá novému režimu a jaká sazba DPH se má pro daný stát použít.
V nastavení prodejní položky (Prodej – Položky – tlačítko Upravit) zaškrtněte, že se jedná o režim elektronicky poskytovaných služeb, a v nastavení fakturace (Nastavení – Nastavení fakturace) uveďte správnou výši sazby DPH u elektronicky poskytovaných služeb pro daný stát.
Zvolili jsme tento minimalistický přístup i z toho důvodu, že k dané problematice je zatím málo praktických informací a daňová správa zatím ještě nevydala k těmto povinnostem prováděcí předpisy. S novými upřesňujícími informacemi můžeme postupně automatizaci u tohoto režimu vylepšovat.
Pozn.: Pokud jste doposud nebyli plátcem DPH nebo identifikovanou osobou, se zahájením prodeje do zahraničí jste povinni se pod jedním z těchto režimů zaregistrovat. V souladu s tím je třeba nastavit i váš účet FAPI (položka „Režim DPH“ v Nastavení fakturace).
Od letošního roku přibude ke dvěma sazbám 21 % a 15 % druhá snížená sazba DPH – 10 %.
Seznam zboží podléhajícího druhé snížené sazbě daně, jak je uvedena v příloze 3a Zákona o DPH:
Naopak třeba limit pro registraci k DPH, který se měl snížit z 1 miliónu korun na 750 tisíc korun, se nemění. I v roce 2015 se tak povinně plátcem DPH budete muset stát až při překročení obratu ve výši 1 milión korun.
Paušální výdaje sice s FAPI přímo nesouvisí, ale drobných a středních podnikatelů se dotýkají velice. Dobrá zpráva je, že procenta paušálních výdajů se měnit nebudou, i nadále zůstávají v původní výši.
Nově by však měla být omezena maximální výše paušálních výdajů u všech procentních sazeb. Ne pouze u 40 % a 30 %, jak tomu bylo doposud. Omezení by mělo vycházet z maximálního ročního příjmu (tržby) 2.000.000 Kč.
Úspěšný rok 2015 vám přeje celý FAPI tým.