Společnost Adobe určitě znáte. Je to americká softwarová firma, která vyvíjí mimo jiné aplikaci Photoshop, Illustrator, Acrobat PDF Reader nebo e-commerce platformu Magento.
Aktuálně v beta-testovacím režimu funguje i samostatný nástroj pro generování a úpravy obrázků, který je jinak součástí placeného balíku Photoshopu.
Najdete jej na adrese https://firefly.adobe.com/generate/images. Je dostupný zdarma, ovládá se v anglickém jazyce a jeho výsledky (s přihlédnutím že je k dispozici zdarma a v beta testu) jsou docela působivé.
Zaujalo nás na něm mimo jiné to, jak snadno se dají obrázky upravovat a tvořit v různých variantách a retuších. A to aniž byste museli jakkoliv zdatně umět s ovládat Photoshop nebo jiné aplikace pro práci s grafikou.
Paleta nástrojů pro Adobe Firefly
Veřejně bez omezení dostupné jsou tyto nástroje:
Princip je jednoduchý, přesně podle názvu nástroje. Zadejte co chcete vytvořit a proberte se výsledky. Buďto můžete začít z některého z předchozích vzorů v galerii, nebo rovnou zadat svůj vlastní (anglický) prompt. Náš výsledek a jeden z obrázků z galerie:
Každý vygenerovaný obrázek si můžete snadno zobrazit ve více variantách. Každou z nich také můžete libovolně dotvořit. Například označit části, které chcete vygenerovat jinak, změnit barvu pozadí, upravit tvary objektů apod.
Užitečné předvolby pro snadnou změnu stylu a barev jsou k dispozici rovnou v pravém menu. Předvolbami typu grafika, fotka, pastelové barvy a spoustou jiných se snadno proberete širokou škálou stylů.
Kombinace jsou extrémně široké – měnit můžete cokoliv od kompozice, přes osvětlení, materiál, barevnost, rozostření, formát obrázku atd.
Jde o variaci předchozí funkce, kde jednoduše označíte místo, které chcete změnit, a popíšete jak jej změnit. Například volné místo vyplnit jinou texturou, doplnit do scény nějaký jiný předmět, nebo osobu apod.
V ukázce jsme do zdrojového obrázku nechali doplnit plyšáky.
Zajímavá funkce, která připomíná kdysi populární funkci Wordart z kancelářského balíčku Office. Zadáte text, k němu přidáte promptem v jakém stylu se má písmo vyplnit a po pár vteřinách čekání uvidíte výsledky.
Jako nevýhodu u téhle funkce vidíme hlavně časté halucinování textur mimo vyhrazené obrysy písmen. Pro praktické použití takové grafiky se tak ještě nevyhnete ručnímu „dočištění“ o nechtěné prvky. Na obrázku níže je takové halucinování dobře vidět na pramíncích a kapkách, které jsou zcela mimo vyhrazené místo daných písmen.
Tahle funkce funguje .svg datech, což její použitelnost trochu snižuje. Tatáž funkce změny barev totiž je přímo i v nejrozšířenějších nástrojích pro práci s vektorovou grafikou (Illustrator, Affinity Designer, Canva, Inkscape).
Nicméně pokud s nimi neumíte, zato ale máte zdrojová data v SVG formátu, tak se může tahle funkce hodit.